TÜRKİYE'DE TARIM ARAZİLERİ YOK OLUYOR

TÜRKİYE'DE TARIM ARAZİLERİ YOK OLUYOR

Türkiye’nin tarım alanlarını yok eden tehlike

 

Türkiye son 13 yılda tarım arazilerinin yüzde 10'nu kaybetti. Bu kara tablonun sebeplerini sıralayan TEMA Vakfı Genel Müdürü Doç. Dr. Barış Karapınar, kömür odaklı enerji politikalarının tehlikeyi büyüteceğini söyledi ve temiz gıda ve hava temini konusunda Türkiye'nin karşılaşacağı problemlerle ilgili endişe duyduklarını dile getirdi.

 

 

Dünya Gıda Günü’nde kömürlü termik santrallerin tarım arazilerine olan etkilerine dikkat çeken TEMA Vakfı Genel Müdürü Doç. Dr. Barış Karapınar, Türkiye’nin tarımsal açıdan önem taşıyan illerdeki kömür yatırımlarının tehlikelerine değindi. İnsan sağlığına, doğaya ve tarım arazilerine büyük zararlar veren kömür yatırımlarının Türkiye’nin geleceğini kararttığına değinen Karapınar, Son 13 yılda 2,4 milyon hektar tarım arazisinin kaybedildiğine vurgu yaptı.

 

İşte TEMA Vakfı Genel Müdürü Doç. Dr. Barış Karapınar’ın tarım alanları ile ilgili korkutan açıklaması:

 

TARIMSAL AÇIDAN EN ÖNEMLİ İLLERE SANTRAL YAPILACAK

“Tüm Türkiye'de 80'e yakın termik santral yapılması planlanıyor” diyen Karapınar, her biri 150-200 km çaplı bir alanı etkileyecek olan bu santrallerin yaratacağı hava kirliliğinin 15 milyon hektar tarım alanını olumsuz etkileyeceğini vurguladı. Türkiye'nin önemli tarım alanlarını barındıran Çanakkale'de işletmedeki 3 santrale ek 13 santral yapılmasının planladığının altını çizen TEMA Vakfı Genel Müdürü, bölgede meydana gelecek hava kirliliğine ve etkilerine dikkat çekti.

 

 

GELİR KAYBI YAŞANACAK

 

Çanakkale için bir modelleme çalışması yaptıklarını belirten Karapınar, elde ettikleri sonuçlara göre yeni santrallerin hayata geçmesiyle bölgedeki hava kirliliğinde yıllık ortalama düzeylerin %50-%150 oranlarında artacağını aktardı. Bu kirliliğin 1400 km2'lik bir alana etki edeceğini ifade eden Karapınar, bu tahminlere göre tarımsal gelirlerin 3 milyar TL'yi aştığı Çanakkale'de hava kirliliğinin önemli verim kayıplarına neden olacağını söyledi.

 

İKLİM DEĞİŞİYOR

 

Hava kirliliğinin yanı sıra kömürlü termik santrallerden kaynaklanan başka bir önemli sorun ise iklim değişikliği. Kömürlü termik santraller, ürettikleri elektrik miktarına göre en fazla sera gazı salan tesisler. Kömür odaklı enerji politikalarına devam eden Türkiye, iklim değişikliğinin etkilerinden en fazla etkilenecek ülkelerden biri. Karapınar’ın da ana yazarlarından olduğu Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli* raporları, Türkiye'de yıllık ortalama sıcaklığın 2,5 ila 4 derece arasında artacağını gösteriyor. Raporlara göre bu artış Ege'de ve Doğu Anadolu'da 4 derece, iç bölgelerde ise 5 dereceyi bulacak. Türkiye daha sıcak, daha kurak ve yağışlar açısından daha belirsiz bir iklim yapısına sahip olacak. Önlem alınmaz ise doğal varlıklara doğrudan bağımlılığı nedeniyle iklim değişikliğinden en fazla tarım sektörü etkilenecek.

 

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’İN DE GÜNDEMİNDE TARIM VAR

 

Birleşmiş Milletler (BM), 17 başlıkta 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ni belirledi. Bunlar içerisinde öncelikli olarak yoksulluk ve açlığın bitirilmesi yer alıyor. Hedeflerin neredeyse tamamı, sürdürülebilir üretim-tüketim desenleri, iklim değişikliği ve etkileri ile mücadele, dayanıklı kentler, herkes için su, sağlıklı yaşam gibi başlıklarla tarımın önemine vurgu yapıyor. Bu hedeflerin 15'incisi toprak bozulumunun engellenmesini kapsıyor. Açlığın bitirilmesi ve gıda güvencesi için tarımsal üretimin etkin ve sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesi ana koşul. TEMA Vakfı Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi kapsamındaki etkin rolüyle** uluslararası gündemi yakından takip etmeye ve gerekli çalışmaları yapmaya devam ediyor.

 

*Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (Intergovernmental Panel on Climate Change- IPCC)

**TEMA Vakfı Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi'ne dünya genelinden akredite olan yaklaşık 300 sivil toplum örgütünü temsil eden STK Paneli'nin beş üyesinden biridir.

14:32   18 Ekim 2016

http://www.sozcu.com.tr/2016/gundem/turkiyenin-tarim-alanlarini-yok-eden-tehlike-1454627/