NEHİR CAN'DIR.

NEHİR CAN'DIR.

İlk defa bir nehir 'canlı' olarak kabul edildi.

Yeni Zelanda'daki Whanganui Nehri "canlı varlık" olarak tanındı ve nehre hukuki statü verildi.

 

Yeni Zelanda'nın yerli halkı Maoriler tarafından kutsal sayılan ve ülkenin en uzun üçüncü nehri olan Whanganui'nin hakları Maori kabilesinden ve kraliyetten birer kişi tarafından mahkemelerde temsil edilecek.

 

Anlaşma Görüşmeleri Bakanı Chris Finlayson yaptığı açıklamada, Maorilerin 160 yıldan uzun süredir nehre bu statüyü kazandırmak için mücadele ettiğini belirtti.

"BU İNSANLARA GARİP GELEBİLİR AMA…"

Finlayson, "Biliyorum ki insanların hissettiği ilk şey doğal bir kaynağa hukuki şahsiyet kazandırmanın oldukça garip olacağıdır ancak bu, şirketlerden ya da anonim topluluklardan daha garip değildir." ifadesini kullandı.

 

İlk defa bir nehir 'canlı' olarak kabul edildi

 

Parlamentoda Maori kabilesini temsil eden milletvekili Adrian Rurawhe, Whanganui'nin, etrafında yaşayanlar için önemini vurguladı. Rurawhe, nehrin "iyiliğinin" insanların iyiliğiyle doğrudan alakalı olduğunu bu nedenle nehrin kimliğinin tanınmasının oldukça önemli olduğunu savundu.

 

 

Ayrıca, nehir için 80 milyon dolar tazminat ve nehrin temizlenmesi için 30 milyon dolar fon verilecek. Parlamentonun kararı kabile tarafından gözyaşları ve müzikle karşılandı.

16.03.2017 - 09:07

http://www.ensonhaber.com/ilk-defa-bir-nehir-canli-olarak-kabul-edildi-2017-03-16.html